Dask Hesaplama


Dask Hesaplama

Dask Nedir?

Zorunlu deprem sigortası olarak bilinen Dask, çoğu insan tarafından karıştırılır. Dask, zorunlu deprem sigortasıdır ve evinizde oluşabilecek yangın, hırsızlık, sel gibi durumları kapsamaz.

  • Enkaz kaldırma masrafları
  • Tüm bedeni zararları ve ölüm durumu
  • Manevi tazminat talepleri
  • Kira mahrumiyeti
  • İşin durması
  • Deprem sonucu oluşan yangın, tsunami, infilak etme ya da yer kayması dışında kalan hasarlar
  • Her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri gibi durumları kapsar.

İnsanlar birçoğu Dask ile Konut Sigortasını karıştırırlar. Dask sadece yaşanan deprem, sel gibi doğal afetler sonucu doğan hasarın zararını karşılar. Daha büyük zararlarda ise konut sigortası oluşan hasarı öder.

Konut sigortası ve dask arasında fark var mıdır?

Birçok kişi konut sigortası ve dask sigortası karıştırır. Dask sigortası, büyük Marmara Depremi’nin ardından devlet tarafından zorunlu hale getirilen bir sigortadır. Konut sigortası ise isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. Dask ile konut sigortası arasında kapsadığı birimler açısından da farklar vardır.

Konut sigortası, sigorta şirketlerinin hazırladığı ve kişinin isteğine göre kapsamının genişletilebildiği bir sigorta türüdür. Dask sigortası Doğal Afet Sigorta Kurumu tarafından belirlenen belli birimler üzerinden poliçeyi sunar. Konut sigortası, hırsızlık, yangın, sel, deprem, cam kırılması, kira mahrumiyeti, yer kayması, fırtına gibi birçok başlığı bünyesinde toplar. Dask sadece, deprem, sel gibi afetlerde oluşan hasarın zararını kapsar.

dask-hesaplama

Dask nasıl hesaplanır?

Dask, konut sigortasından farklı olarak zorunlu yapılır. Konut sigortası zorunlu değil isteğe bağlıdır. Dask hesaplaması yapılırken binanın genel hatları göz önüne alınır. Taşıyıcı sistemi, ortak duvar alanları, merdiven ve sahanlıklar, koridor, binanın çatısı, bacası gibi birimler teminat kapsamındadır. Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi, binanın mimari yapısı, binanın brüt yüz ölçümüne bakılarak hesaplanır. Doğal Afet Sigorta Kurumu tarafından belirlenen sabit fiyatlar ile çarpılan değerler sigorta bedelini oluşturur.

 

 

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed