DGS Puan Hesaplama


DGS Puan Hesaplama

DGS Puan Hesaplama

DGS Nedir?

Dikey Geçiş Sınavının kısaltması Olan DGS, üniversitelerin ön lisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin lisansa tamamlamak için girdikleri sınavdır. ÖSYM tarafından yapılan bu sınav her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılır.

DGS’ye Kimler Katılabilir?

Üniversitelerin ve açık öğretim fakültelerinin ön lisans programlarından mezun olan bütün öğrenciler DGS’ye başvurabilir. Sınav tarihi zamanında son sınıfta okuyan ve staj dışında bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan öğrenciler de DGS’ye başvuruda bulunabilirler.

DGS’de Net Sayısı Nasıl Hesaplanır?

DGS’deki net sayısı hesaplanırken her bir test için ayrı ayrı olmak üzere, testlerdeki doğru cevap sayınızdan yanlış cevap sayınızın 1/4’ünün çıkartılmasıyla elde edilir ve bu net sayısı yardımıyla DGS puanı hesaplanır.

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Dgs puan hesaplama, adayların net sayılarının o seneki yönetmelikte belirtilen katsayı ile çarpılmasıyla sözel ve sayısal ham puanları hesaplanır. Bu ham puana ek olarak Ön lisans Başarı Puanı eklenir ve net DGS puanı hesaplanmış olunur.

Ön Lisans Başarı Puanı(ÖBP) Nasıl Hesaplanır?

ÖBP hesaplanırken mezuniyet ortalamanız ile sabit kat sayı olan 0,8’in çarpılmasıyla elde ediliri. En yüksek ortalama 100, en düşük ortalama 50 olarak baz alınır. DGS’ye giren adayın mezuniyet ortalama 50’nin altında ise yine mezuniyet ortalaması 50 olarak ele alınır. Bu durumda açıklamak gerekirse en yüksek ortalamaya sahip olanların ÖBP puanı 80, en düşük ortalamaya sahip adayların ise ÖBP puanı 40 olarak ham puana eklenir.

Daha Önce DGS’den Yerleştirilen Adaylar Tekrar DGS’ye Girebilir Mi?

Bir önceki DGS’den herhangi bir üniversitenin lisans bölümüne yerleştirilen öğrenciler tekrar DGS’ye girebilirler ancak bu durumdaki adayların ÖBP puanı hesaplanırken kat sayı 0,8 yerine 0,45 olarak ele alınır. Kısaca açıklamak gerekirse, aynı mezuniyet ortalamasına sahip olan ancak daha önce bir lisans bölümüne yerleştirilmeyen bir aday ile, daha önce lisans programına yerleştirilmiş adayın ÖBP puanı kıyaslanırsa lisansa yerleştirilmeyen aday daha fazla puana sahip olur. Bunun amacı ise daha önceden herhangi bir üniversiteye yerleştirilmeyen adayların öncelikli olarak görülmesidir.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed