Doğum Borçlanması Nedir ve Şartları Nelerdir


Doğum Borçlanması Nedir ve Şartları Nelerdir

İnsanlar çalışma hayatı boyunca birçok sıkıntı ve stresi çektikten sonra emeklilik gibi bir hakka sahip olmaktadırlar. Emeklilik hakkı çalışan her kim olursa olsun iş kanununda belirtilen şartları sağlamasından sonra emekli olabilmektedirler. Kanunlarda belirtilen şuan ki şartlarla ilgili olarak ilk yapılması gereken kişinin kendi özelliği ile ilgili olarak prim gün sayılarını doldurmalarını ve emeklilik yaşlarını tamamlamaları gerekir. Bu şartları sağlayan her vatandaşımız bu hakka sahip olabilmektedirler.

Emeklilik hakkına sahip olmak için çalışan vatandaşlarımız çalışma süreleri içinde bazı süreçlerden geçmektedirler. Bu süreçler bayan çalışanlar ve erkek çalışan için farklılık göstermektedirler. Erkek çalışanlar için çalışma hayatında yaşamış oldukları ilk süreç askerlik yoklamasıdır. Erkek çalışanların askerlik hizmetleri döneminde sigortaları yatmayacağı için bu süreçte geçirdikleri gün sayısı kadar ödeme yaparak emeklilik için günlerini doldurabilmektedirler.

Bayan çalışanlarımız için çalışma hayatında emeklilik günlerini doldurmaları sırasında doğum gibi süreci geçirmektedirler. Kadınların doğum süreçleri ile ilgili olarak kanunların belirlediği süre içerisinde firma veya devlet tarafından sigortaları yatırılmaktadır. Bu sürelerin dışında ise sigortaları yatırılmamaktadır.

Bayan çalışanlar doğum borçlanması ile ilgili olarak sadece iki çocuğu için geçerli olmak şartıyla doğum borçlanması ndan yararlanabilirler. Her bir çocuk için iki yıllık bir borçlanma hakkına sahip olan bayan çalışanlar, bu süre içinde çocuğun vefat etmesi durumunda vefat ettiği süreye kadar borçlanmaya tabi olmaktadırlar. Diğer bir yandan iki yıllık süreç içinde dahi iki bir çocuk için hamile kalınır ise, iki çocuğun doğum süreleri bir tutularak ne kadarlık bir süreyi kapsıyor ise o kadar doğum borçlanmasına gitmektedirler. Hem erkek çalışanların hem de bayan çalışanların askerlik borçlanması veya doğum borçlanmalarından faydalanmaları ile emeklilik süreleri için gerekli prim gün sayılarını doldurabilirler.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed