Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama


Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama

Dul Maaşı Nedir?

Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur olmaması için vefat eden kişinin maaşının belli bir bölümünün devlet tarafından kadına ödenmesidir. Ancak dul maaşı alabilmek için belli bazı şartlar aranır. Dul maaşı alma şartlarını öğrenmek için diğer konumuzu okuyabilirsiniz.

Dul maaşını kimler alabilir?

  • Kadının eşinin vefat etmesi
  • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olunmaması
  • Kadının muhtaç olması
  • Kadının başka biri ile ilişkisinin olmaması

Daha önceden dul kadın hem babadan hem de kocadan aylık alabiliyordu. Fakat getirilen yeni yasa ile bu durum değiştirildi. Getirilen yeni yasaya göre, her ikisinden de aylık alma durumu baba ya da kocanın vefatı durumunda gerçekleştirilmeye başlandı. Hem baba hem kocadan ayrı ayrı maaş almak kaldırılmış ve yerine vefatı gerçekleşen baba ya da kocanın maaşının bağlanması şartı getirilmiştir. Ayrıca ölen koca ya da babanın maaşının hangisi yüksekse onu tercih etmesi ayrıcalığı da tanınmıştır.

Dul ve yetim aylığı nasıl hesaplanır?

Eşinin vefatı ile dul kalan kadınların devlet tarafından güvence altına alınması ile birçok mağduriyet de ortadan kaldırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu, dul maaşı sorgulama ile dul kalmış kadınların haklarını ayrıntılarıyla belirlemiş ve buna göre dul kadınların ve yetimlerin haklarını sabitlemiştir.

Dul kalan kadın için belirlenen oranlar kalan yetim sayısına göre de değişmektedir. Vefat eden bir memur ise yetim sayısı bir ise %50, iki kişi ise %80 ve üç kişi ise vefat eden memurun maaşının tamamı ödenir. Vefat eden memurun eşi sigortalı, bağkurlu ya da devlet memuru ise vefat eden memurun maaşının %50’sini almaktadır. Bu şartlar dışında kalınıyorsa, hiçbir gelir yoksa maaşın %75’i bağlanır. Yetim kalan çocuklar ise sgk, bağkur ya da devlet memuru değilse maaşın %25’i maaş olarak verilmektedir.

Sorgulamak İçin Tıkla

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

devrim şenol
30 Haziran 2016 - 12:36 pm

Merhaba,18/07/1971 doğumlu kadın uzman doktorum.Mayıs 1997- eylul 1997 arası ilk memuriyetim var.İstifa sonrası ekim 1999 da tekrar devlete döndüm ve halen çalışmktayım..20 yılımı doldurup ayrılmak istiyorum..Aylık ve ikramiye için bir süre bekleyeceğimi biliyorum.Ancak bu süre içerisinde eşimin EK-5 sigortasından yararlanabilecek miyim ?Sağlıktaki akılalmaz dönüşüme ayak uydurmam olanaksız olduğundan ayrılmaktan başka çözüm üretemiyorum..İnternette ki bilgi kirliliğine kurumlarda ki deneyimsiz, donanımsız çalışanlar da eklenince ne emekli olabileceğim zamanı ne de sonrasında ki sağlık güvencemi kestiremiyorum..Çocuk, hastalık, sakatlık gibi özellikli bir durumum da yok..Beni aydınlatırsanız cok sevinirim..Selam ve saygılarımla..

Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed