Ehliyet Sınavı Ücretleri


Ehliyet Sınavı Ücretleri

Ehliyet sınav ücretleri zamlandı mı?

Araba kullanmak isteyen birçok kişi ehliyet sınavına girmek zorundadır. Ancak ehliyet sınavına girmeden önce bazı ücretleri de ödemesi gerekir. Bu ücretleri ödemeyen kişi ehliyet sınavına giremez. Araba kullanmak için ehliyet sınav ücretlerini ödemek yasal sorumluluktur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği fiyatlar sabittir ve hiçbir şekilde hiçbir ilde değişiklik göstermez. Ehliyet sınav ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı’na ödenir. Ancak devlet bankalarına da ödeme yaparak ilgili sürücü kursuna ödeme dekontunuzu ibraz etmeniz gerekir.

Ehliyet sınavından kalınırsa tekrar ücret ödenir mi?

Ehliyet sınavına girdiniz ama sınavdan geçemediniz. İlk ödediğiniz 70 TL ücretin üzerine sürücü kursunuza direksiyon telafi ücretini ödemeniz gerekir. Sürücü kursları sene başı ile ücretlerini belirleyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirir. Belirledikleri bu ücretler yasaldır. Bu ücretin daha az miktarını alabilirler ancak daha yükseğini almaları yasaklanmıştır.

Ehliyet sınav ücreti nereye yatırılır?

  • TC Halk Bankası
  • TC Ziraat Bankası veznelerine ehliyet sınav ücretlerini yatırabilirsiniz.

Dekont üzerinde muhakkak TC kimlik numarası, ad soyad ve sınav adının doğru yazılmış olması çok önemlidir. Ücretlerin belirlenen günün bitimine kadar ödenmesi gerekir. Ödeme yaptığınıza dair dekont ise sonradan sürücü kursuna verilmelidir.

Ehliyet sınav hakkı kaç tanedir?

Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavlarına başka şehirlerde girmeniz mümkün değildir. Sürücü kursunuzun bulunduğu ilçedeki belirlenen yerlerde sınava girmek zorundasınız.

Ehliyet almak isteyen hemen her kişi normal olarak 4 defa sınav hakkı bulunur. Sağlık raporu ile bir kereye mahsus sınava girmezseniz 4+1 olarak hakkınız devam ediyor. Eğer gerek 4 hakkınız gerekse 4+1 hakkınızda başarısız olmanız durumunda 45 gün içinde kursa müracaat etmeniz ve ek olarak 4 hak daha alma imkanınız vardır. Ancak bu durumun tek dezavantajı tüm direksiyon eğitimini en başından almanız gerektiğidir.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

Serkan
30 Eylül 2016 - 10:01 am

Guzel

Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed