İstanbul’da Elektrik Doğalgaz Su Aboneliklerini Üstüne Alma


İstanbul’da Elektrik Doğalgaz Su Aboneliklerini Üstüne Alma

İstanbul İçin Elektrik – Doğalgaz – Su Aboneliklerini Kendi Üstüne Alma İşlemleri Ne Kadar?

Yeni ev sahibi olmak isteyenlerin aklındaki bu ortak sorunun cevabı birçok sitede yazmasına rağmen tatmin edici bir cevap alamayanlar için daha detaylı olarak paylaşıyoruz.

İlk bilmeniz gereken evin deprem sigortası (DASK) yok ise hiçbir aboneliği üstünüze alamazsınız, bunun için ev sahibi zorunlu olan DASK sigortasını yaptırmalıdır. Bu sigortanın ücreti de 100 TL gibi cüzi bir miktardır.

  • Elektrik Aboneliğini Üstüne Alma Ücreti

 

CLK Boğaziçi Elektrik, İstanbul’un elektrik işlerini yürütmekte sorumlu firmadır. İstanbul’da abonelik ücretleri 80 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Bu değişkenliğin sebebi elektrik kullanma şiddetidir. Standart bir apartman dairesine sahip iseniz yaklaşık 150 TL ile ücretlendirilirsiniz.

Not: CLK Boğaziçi Elektrik, teminat bedelinin bir kısmını peşin olarak, 100TL’siniz ise ilk faturanıza yansıtarak temin eder.

 

  • Su Aboneliğini Üstüne Alma Ücreti

 

İSKİ, İstanbul’un su işlemlerini idare etmekle yükümlü firmadır. Teminat bedeli olarak alınan bu ücretler daireler için 192, iş yerleri içinse 388 TL’dir. Abonelik işlemleri online olarak yapılmaktadır. Buradan İSKİ’nin resmi sitesine giderek kayıt işleminiz gerçekleştirebilirsiniz.

Not: İSKİ teminat ücretini 6 aylık faturanıza yansıtarak sizden temin edebilir.

 

  • Doğalgaz Aboneliğini Üstüne Alma Ücreti

 

İGDAŞ, İstanbul’un gaz dağıtım işlerini üstlenen firmadır. İGDAŞ, teminat olarak 433 TL ücret almaktadır ve bu ücreti taksitlendirme imkanınız bulunmaktadır.

Not: 433 TL teminat ücreti 2 aylık faturanıza yansıtılarak alınmaktadır.

Konuyu özetlemek gerekirse İstanbul’da kiracı olarak yeni bir eve taşındığınızda ve bütün faturaları üstünüze almak istediğiniz takdirde ödeyeceğiniz en az ücret 785 TL’dir. Kirada oturduğunuz evden taşındığınız takdirde bu ücreti geri alırsınız.

Abonelikleri Üstüne Almak İçin Gerekli Belgeler

  • Kira sözleşmesi
  • Evin DASK sigortası
  • Üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanınız
  • Sayaçların güncel işaretleri (en önemli belgedir)

Belgelerinizi hazırlayarak size en yakın CLK Boğaziçi, İSKİ ve İGDAŞ bayilerine giderek işlemlerinizi bitirebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Su ve Elektrik aboneliğini üstünüze almadan önce sayaç tesisat numaralarını kaybolmayacak bir şekilde kaydediniz.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

teo
25 Eylül 2016 - 10:37 am

Ulan evi sifir alan bu vergileri edemiyor mu? Neden 2.rl ev alirken tekrar oduyoruz devletin ivine edeyim ben hirsizlar.verin siz akpye oy verin

Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed