Kıdem Tazminatını Kimler Alabilir?


Kıdem Tazminatını Kimler Alabilir?

Kıdem Tazminatı Ne Zaman Hak Edilir?

Ülkemizde sigortalı çalışan vatandaşlara kıdem tazminatı hakkı verilmektedir. Kıdem tazminatı ne zaman hak edilir sorusuna gelinecek olunursa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirenmiş olan koşullara uygun olunması ve yine belirlenen şartlar çerçevesinde işin sonlanması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatını Kimler Alabilir?

 

Ülkemizde işçinin emeğini sarf ettiği yıllar karşılığında işverence ödenen bir maddi değeri haiz şükran belgesi niteliğindeki Kıdem tazminatını En az bir yıl çalışmış olan ve iş sözleşmesi belirlenen koşullar çerçevesinde sona eren kişiler kıdem tazminatı hakkında sahip olabilmektedir.

 

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında, haklı nedenle derhal fesih nedenleri çerçevesinde, erkek çalışanların muvazzaf askerlik hizmetine alınıyor olması dolayısıyla ve bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malûllük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla yapılan sona ermelerde kıdem tazminatı hak edilmektedir.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed