KPSS Puan Hesaplama


KPSS Puan Hesaplama

 

          KPSS ( Kamu Personel Seçme Sınavı), ÖSYM tarafından düzenlenen bazı kamu kuruluşlarının personel alımında zorunluluğu istenen bir sınavdır. KPSS puan hesaplama KPSS-A ve KPSS-B olarak isimlendirilen iki farklı sınav olarak yapılmaktadır. Burada amaç personel ihtiyacı olan kuruma farklı özelliklere sahip kişileri belirlemektir. ÖSYM Mart veya Nisan aylarında sınavların tarihlerini açıklar. Çoğunlukla KPSS-A Temmuz, KPSS-B ise Eylül aylarında yapılır. ÖSYM her sınav için ayrı bir ücret belirleyebilir. ÖSYM’nin belirttiği bankalara bu ücretler yatırılıp online aday sayfası kullanılarak başvuru işlemi tamamlanmış olur.

Sınav kitapçıkları Ortaöğretim (Lise), Ön lisans ( İki Yıllık Yüksekokullar ) ve Lisans ( Dört Yıllık Yüksekokullar) olmak üzere üç farklı eğitim durumuna göre hazırlanmıştır. Her aday mezun olduğu eğitim durumuna göre sınav alanını ve türünü belirlemiş olur. Bu durumda da KPSS94 (Ortaöğretim), KPSS93 (Ön lisans), KPSSP10 ( Lisans – Eğitim Bilimleri ) olarak üç farklı puan türü ortaya çıkmaktadır. Sınavın sonucunda koşul 70 puan almak gibi görünse de bazı kurumların alımlarında farklılıklar göstermesi mümkündür. KPSS puan hesaplama işlemi yapılırken sınavda yapılan doğru ve yanlış sayıları, bu üç eğitim durumunun formülize edilmiş şekline dönüştürülür ve sonuç ortaya çıkar.

KPSS PUAN HESAPLAMA İÇİN NELER GEREKİR?

KPSS puan hesaplama işlemi yapılırken o yıl sınava giren kişinin yaptığı testlerden alınan aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerine ve testlerde yaptığı net sayısına ihtiyaç vardır. Her bir test için ayrı ayrı aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmaktadır. Bu değerler ÖSYM’nin yayınladığı sayısal bilgiler menüsünden tespit edildikten sonra testlerden alınan net yanıt sayısı belirlenip (elbette sınava giren kişinin tahmini üzere) KPSS puan işlemi gerçekleştirilmektedir.

İşlem detayında öncelikle yapılması gereken; Adayın testlerde yaptığı doğru sayısından yanlış sayısının dörtte birini düşerek ham puan hesaplanmasıdır. Bu rakamlar ÖSYM tarafından belirlenmiş özel formüle yerleştirilerek sonuç elde edilir. KPSS puan hesaplama işlemi elbette ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu durumda net sonucu verecek olan kurum ÖSYM’dir. Sınava giren kişinin tahmin ettiği doğru ve yanlış sayılarına göre tahmini bir sonuç elde edilir. Net sonuçtan ondalık da olsa yanılma farkı olabileceği gibi unutulmaması gereken tek şey bu sonuçların resmi sonuç olmadığıdır.

 

 

 

 

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed