Mahkeme Sorgulama (Dosya Sorgulama)


Mahkeme Sorgulama (Dosya Sorgulama)

Mahkeme Sorgulama

Mahkeme taraflar arasındaki hukuki anlaşmazlığı hukuka uygun bir şekilde çözmekle yetkilidir. İdari askeri adli olmak üzere 3 genel konu ile şekillenmiştir. Hukuk devleti olan ülkemizde yaşayan her bir birey var olan hukuk kurallarına uymak zorundadır. Uyulmadığı takdirde çıkan anlaşmazlık bireyler arasında olabileceği gibi devletle birey arasında da olabilir. Kendisine karşı dava açılan kişi davalıdır. Adınıza Adalet bakanlığı mahkeme dava dosyası olup olmadığını öğrenmek için yapılan mahkeme sorgulamanın kolay yolları mevcuttur.

Bu mahkeme sorgulama yolları nelerdir bakacak olursak; öncelikle 118li bazı servis numaralarını arayarak TC kimlik numaranız ile hakkınızda açılmış bir mahkeme olup olmadığını öğrenebildiğiniz gibi varsa karar yılı karar numarası esas numarası karar tarihi bilgilerini ve dosyada yapılan en son işlemi öğrenebilirsiniz. Hızlı ve güvenli bir yoldur. Bir değer yol ise Ulusal Yargı Ağı Projesi(UYAP)’dir. ” https://vatandas.uyap.gov.tr/ ” vatandaş portaldan imzasız girişi seçip TC kimlik numaranızı ve çıkan doğrulama resmini yazdıktan sonra mahkeme bilgilerine erişebileceksiniz. UYAP sms ile de hizmet vermektedir. Dosya numaranızı biliyorsanız sms ile dava hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için TC kimlik numaranız dosya numaranız ve ardından öğrenmek istediğinizi mesaj kodu olarak yazıp 4060’a göndermelisiniz. Örneğin duruşma gününü saatini öğrenmek için mesaj kodu olarak sadece ”DURUSMA” yazmalısınız. Ücretlendirme ise 1 TL’dir. Son mahkeme sorgulama yolumuz ise ”e-devlet”tir. Yalnız bunun için TC kimlik yanında bir şifre istenmektedir ve bu şifreyi 2 tl karşılığında PTT ‘ den alabilirsiniz.

” Mahkeme dosya sorgulama nasıldır? ” diye soracak olursak vereceğimiz yanıt mahkeme sorgulama yollarının aynısıdır. Yani hem UYAP ile hem e-devlet ile hem de 118li bazı servis numaraları ile mahkeme dosya sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sormamız gereken bir başka soru ise şudur: ”Mahkeme sorgulama ya da mahkeme dosya sorgulama niye yapılır?” Özellikle icra dosyaları sorgulanırken yukarıda sayılan yollar büyük kolaylık sağlamaktadır. Çünkü icra dairelerinde birçok düzensiz dosya yığınları arasında kaybolmak yerine bilgisayar veya telefon başında rahatça istediğimiz dosya hakkında bilgi alabilmekteyiz.

Onun dışında hukuk günlük hayatımızla aslında çok iç içe olduğundan ve hayatın hızıyla birlikte o da hızla gelişip değiştiğinden hepimize karşı açılmış bir dava olma ihtimali vardır ve adınıza açılan davanın mahkeme celbi elinize hemen ulaşmayabilir hatta bir şekilde hiç ulaşmamış da olabilir. Ya da açılan mahkemeyi takip edebilmeniz gerekli yazılı çıktıları alabilmeniz için de mahkeme sorgulama ya da mahkeme dosya sorgulama gerekli olmaktadır.

 

SORGULA

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed