Reklam Mesajları (SMS, Mail) Nereye Şikayet Edilir?


Reklam Mesajları (SMS, Mail) Nereye Şikayet Edilir?

Cep telefonlarını ya da mail adreslerini aktif bir şekilde kullanan kullanıcıların ortak sorunu olan bu reklam mesajları son zamanlarda ardı arkası kesilmeyen bir hal almıştır. Devlet bu reklam mesajlarını önlemek için bir yasa tasarısı çıkarttı ve resmi gazetede yayınlandıktan sonra da yürürlüğe girdi. 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren geçerli olan bu kanunda kişinin isteği olmadan gönderilen mesajlarda, mesajı gönderen şahıs veya şirkete 15.000 TL para cezası kesilecek eğer mesajlar birden fazla gönderilmiş ve kişiyi aşırı derecede rahatsız etmiş ise bu tutar 50,000 TL’ye kadar artabilecektir.

 

Mesajlar Nereye Şikayet Edilir?

İlk olarak Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ne internet üzerinden ya da telefonlar rahatlıkla şikayet başvurusunda bulunabilirsiniz.

Diğer bir yol ise Alo 175 (Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Hattı) size bu konuda yardımcı olacak bir diğer unsurdur.

Son olarak bulunduğunuz bölgedeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne yazılı olarak dilekçe verebilirsiniz eğer bölgenizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlükleri yoksa direk olarak İl Müdürlüklerine şikayet dilekçenizi verebilirsiniz.

 

Tanıtım ve Reklam Mesajlarının Gelmesini Nasıl Engellerim?

Firmalar size tanıtım veya reklam mesajı göndermek için izin istemek amacıyla 1 Mayısa kadar mesaj göndereceklerdir. Eğer siz bu mesajı onaylarsanız firma/şahıs tarafından gelecek olan bütün mesajları kabul etmiş sayılacaksanız ama cevap vermezseniz ki bu da hayır anlamı taşımaktadır size hiçbir şekilde SMS ya da mail gönderme yetkileri olmayacaktır.  Sizin onayınız olmadığı halde mesaj almanız durumunda yapacağınız şikayette firma/şahıs adına 15.000 ila 50.000 TL arası para cezası kesilecektir.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed