Sınavsız Üniversiteye Nasıl Girilir?


Sınavsız Üniversiteye Nasıl Girilir?

Son zamanlarda eğitim öğretim sistemindeki değişiklikler herkesin aklına okul puanının üniversiteye girerken büyük bir fayda sağlayacağı fikrini getirdi ve küçük de olsa bu sistemde ilerleme kaydedildi. Şimdi ise uluslararası ve ulusal yarışmalarda ilk üçe giren öğrenciler istedikleri üniversitenin istedikleri bölümüne kayıt yaptırabilecekler. Üstün yeteneğe sahip sporcular ve sanatçılar ile engelli sporcular da bu duruma dahildir.

Sınavsız Üniversiteye Nasıl Girilir?

Genç sanatçılar, bilim insanları, sporda üstün başarı gösterenler ve son 2 senedir engelli gençlerimiz de sınavsız üniversiteye girebilecekler arasındadır. Eğer bu kişiler olimpiyatlarda başarısının sonucu madalya kazanmaya hak kazanırlarsa özel puanlar alıyorlar ve yetenek sınavına tabi tutulmadan üniversiteye giriş yapabiliyorlar.

Sınavsız Üniversite Kimler Katılabilir?

Genç bilim insanları: Uluslararası Bilim Olimpiyatları, ISEF Proje Yarışması ya da AB Genç Bilim Adamları yarışmalarından herhangi birine katılarak dereceye giren öğrenciler (birinci, ikinci ya da üçüncü) istedikleri üniversitenin istedikleri bölümüne ÖSYM tarafından yerleştirilirler.

Milli Sporcular: Sporda başarısını kanıtlamış milli sporcular da ayrıcalıklı olarak üniversiteye girebilirler. Özel yetenek sınavına girmeden sporla ilgili bölümlere katılabilecekler.

Sanatçılar: Konservatuarların müzik ve sahne sanatları bölümüne, güzel sanatlar fakültesinin resim ve heykel bölümlerinde okumak isteyen yeteneklilerin belirlenmesi için adaylar yükseköğretim kurumlarına doğrudan başvuru yapabilecekler. Son kararı ise rektörlerden oluşan bir heyet verecek.

Okul Birincileri: Okul birincileri de üniversitelerdeki özel kontenjandan faydalanarak direk üniversiteye girebilecekler.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed