SSK Sigorta Başlangıç Sorgulama


SSK Sigorta Başlangıç Sorgulama

Sigorta başlangıç tarihi çalışanlar açısından birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Her şeyden önemlisi SSK sigorta başlangıç süresinin erken olması doğal olarak erken emeklilik konusuna da pozitif bir etki sağlayacaktır. Kademeli emeklilik yasasından önce biliyoruz ki özel sektörde veya kamuda emekli olabilmek için sadece bir şart aranmaktaydı. Bu şart erkek memurlar için 25 yıllık hizmet süresinin tamamlanması ve bu şartın sağlanması ile emeklilik başvurusunda bulunmaktır. Ancak kademeli emeklilik yasasının gelmesi ile birlikte bu şartın pek de önemli kalmamıştır.

Keza işe başlama yaşından çok yaş sınırının tamamlanması gerekmektedir. Bilindiği üzere şimdiki sistem ile emekli olmak için yeni işe başlayan bir çalışanın minimum 25 yıllık sigorta primini yatırması ile birlikte 65 yaş emeklilik sınırını beklemesi gerekmektedir. Hal böyle olunca SSK sigorta başlangıç konusunun kademeli emekliliğe maruz kalan yani geçmiş dönemde işe başlayan çalışanlar için etkili olabileceğini söyleye biliriz. Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak, eskide işe başlayan çalışanların büyük bir çoğunluğu üniversite okumadan lise bittikten sonra işe başlardırlar.

Bu da 18 yaşının dolması ile olurdu. 18 yaşını dolduran bir çalışanın işe başlaması ile 22 yaşında bir çalışanın işe başlaması arasında 4 yıllık bir fark oluşacaktır. Bu sebeple 18 yaşında işe başlayan bir çalışan 4 yıl önce emekli olacak ve emekli maaşının bağlanmasına hak kazanmış olacaktır.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

sezgin
06 Haziran 2016 - 5:44 am

gss sorgulama

Hosting
16 Aralık 2016 - 10:49 am

merhaba ben nilgun isciler sigorta baslang?c tarihimi ogrenmek istiyorum yard?mc? olurmusunuz tesekkurler

Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed