Yetim Aylığı Sorgulama


Yetim Aylığı Sorgulama

 

Yetim aylığı tanımlaması içerisinde vefat eden anne, babadan dolayı çocuklara yetim aylığı sorgulama verilebilirken aynı şekilde bazı şartlar altında vefat eden çocuktan dolayı anneye de yetim aylığı verilebilmektedir. Yetim aylığı alan kişilerin bilmesi gereken bazı bilgiler vardır. Bu bilgileri bilmeyen kişiler aldıkları maaşta herhangi bir para kesintisi olduğunda şikâyet amaçlı SGK’ya başvuruyorlar. Fakat şikâyet etmeden önce para kesintisinin hangi durumlarda yapıldığını bilmeli ve kesilen paranın nedeni belli olmadığı takdirde şikâyetlerini dile getirmelidirler.

Yetim aylığı alabilmek için gerekli şartlar;

Öncelikle kız çocukları açısından vefat eden anne veya babadan yetim aylığı alabilmeleri için istenen şartlardan biri evli olmamak bir diğeri ise devlet memuru olmamaktır. Yetim aylığı sorgulama işlemi ile daha detaylı bilgiye ulaşmak mümkündür.

Kız çocukları bir işte çalışıyor olsalar bile bu işte sigortalı ya da bağkura bağlı oldukları takdirde ve bu yolda yani sigortalı ve ya bağkurlu olarak emekli olduklarında yetim aylıkları kesilmez. Ayrıntı bir bilgi dâhilinde kişiler evli oldukları kişilerden boşanıp aynı evde yaşamaya devam etseler bile yetim aylığında herhangi bir kesilme olmamaktadır. Kanunen bu yasa yürürlükte olup, aksi yönde herhangi bir kanun yoktur.

Eğer yetim aylığını anne vefat eden çocuklarından alıyorsa bunun için gereken şartlar ise; dul ve birine muhtaç olma şartı aranmaktadır. Yani açık olarak belirtecek olursak kişilerin asgari ücretin net fiyatından düşük maaş almaları gerekmektedir. Asgari ücretten daha çok maaş aldıkları ispat edildiğinde yetim aylıkları kesilmektedir. Yetim aylığı sorgulama yaparak annelerin bu durum hakkında daha fazla bilgi edinmeleri gerekmektedir.

Yetim aylığı vefat eden çocuk dolayısıyla babaya veriliyorsa için bunun içinde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar; babalar içinde asgari ücretin net ücretinden daha az maaş almaları yani muhtaç olma şartı ile 65 yaşında küçük olma hali ve malul olduğu gerekçesiyle sağlık kurulu raporu istenmektedir.Bu şartlar doğrultusunda anne, baba veya çocuk yetim aylığı alabilmekte fakat şartlarda herhangi bir uyumsuzluk olduğunda ise maaşları kesilmektedir.

Bu şartlar günümüz koşullarına uygun olarak yeniden gözden geçirilerek, düzenlenmiş koşullar daha verimli ve daha rahat hale getirilmiştir. İnternet üzerinden yetim aylığı sorgulama siteleri gerekli bilgileri vermektedir.

Kişilerin yetim aylığı almak için başvuru yapmaları için gerekli olanlar;

Yetim maaşı kız çocuklarına 18 yaşına girene kadar koşulsuz ve şartsız olmak üzere ödenmektedir.20 yaş ve ortaöğretim düzeyinde olanlar için 25 yaşına kadar yükseköğretim görenlere de ihtiyaç ve muhtaç olma durumu tespit edilerek aylık verilmektedir. Yaş sınırları ile birlikte maaşın kesilmesi gerekmektedir. Yani kişiler belirtilen yaş sınırına geldiklerinde aldıkları yetim aylığı kesilecektir.

 

Yetim aylığının ne kadar olduğu konusuna değinecek olursak, vefat eden devlet memuruna bağlanan maaşın çocuklarının ssk, bağkur veya devlet memuru olmadıkları takdirde maaşın yüzde 25i verilecektir.

Eşler için bu oran yüzde 50 olup, hiç bir geliri yok ise yüzde 75lik bir ödeme yapılmaktadır. Yetim aylığı sorgulama olarak herhangi bir internet sitesine girdiğinde alacağınız maaşı görebilmeniz mümkündür.

 

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed