YGS Puan Hesaplama


YGS Puan Hesaplama

 

YGS Nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavının kısaltmasıdır, lise mezunlarının üniversiteye girmek için girecekleri sınavın ilk aşamasıdır. Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girecek adayların YGS sınavını başarı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Sınav sisteminde YGS puan türünün herhangi birinden 180 puan alan adaylar LYS’ye girmek için başarılı olarak görülmektedir.

LYS’ye Girmek İçin YGS’de Hangi Puan Türünden Barajı Geçmeliyim?

LYS sınavına girmeye hak kazanmak için YGS’de herhangi bir puan türünde (YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6) 180 puan almanız yeterli olacaktır.

YGS’de Net Hesaplanması

YGS’de her bir test türü için ayrı ayrı net hesaplanması yapılır ve bu hesaplama doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 1/4’ünün çıkartılması ile elde edilir. Testlerdeki net sayısı yardımı ile YGS puanı hesaplanmaktadır. YGS puanı hesaplanırken net sayısı ile YGS sınav tarihindeki yönetmelikte belirtilen kat sayısı ve özel formüller kullanılarak YGS ham puanınız hesaplanır.

YGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

YGS puan hesaplama, ham puanınıza ek olarak mezuniyet ortalamanız ve varsa okul derece puanınız eklenerek hesaplanmaktadır.

YGS’de Barajı Geçemedim Neler Yapabilirim?

YGS’de barajı geçemeyen adaylar bir sonraki sınav olan LYS’ye giremezler, isteklerine göre bir sene daha hazırlanarak bir sonraki YGS sınavına girebilirler ya da üniversitelerin ön lisans bölümlerine başvuru yapabilirler. Ön lisans bölümlerini tercih eden adaylar için, mezun oldukları bölüm ile alakalı tercihlere ve aldıkları puan ile tercih ettikleri üniversitelerin ön lisans bölümlerinin taban puanı karşılaştırılarak en uygun üniversiteye yerleştirilirler.

YGS Sınavına Girmeden Üniversiteye Gidebilir Miyim?

YGS sınavına girmeden üniversiteye gitmeniz mümkündür ancak sadece ön lisans bölümüne yerleştirilirsiniz ve sadece mezun olduğunuz bölümün ön lisans programını tercih edebilirsiniz.

Üniversitede Okurken YGS’ye Girebilir Miyim?

Üniversitede eğitim görürken de YGS’ye girmeniz mümkündür.  Ancak üniversitede eğitim görürken tekrar YGS’ye girdiğiniz takdirde, net sayınız o seneki yönetmelikte belirtilen kat sayıdan daha düşük bir kat sayı ile çarpılmaktadır bunun anlamı da her bir test için net sayınız aynı olan bir başkası ile puan kıyaslaması yapılırsa siz daha düşük bir puan alırsınız. Bunun en temel nedeni ise diğer adayın herhangi bir üniversiteye yerleştirilmediği için sizden öncelikli bir hakka sahip olmasıdır.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Sorgulama – Dul Aylığı Hesaplama Dul Maaşı Nedir? Dul maaşı, kişinin eşinin vefat etmesi sonucu mağdur ...
Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Soru Sorma Ali Tezel’e Nasıl Soru Sorabilirim? Ali Tezel’e nasıl soru sorabileceğ...
Evde Bakım Parası Evde Bakım Parası Haneye giren aylık para miktarı asgari ücretin 2/3 ünden az olan ve ba...
E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E-Nabız Kayıt Olma İşlemleri E nabız sistemi 2015 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ...

Bizi Takip Edin
Online Sorgulama Hizmetleri Facebook Online Sorgulama Hizmetleri İletişim Online Sorgulama Hizmetleri Feed